Koenzym Q10 – bezcenne wsparcie w walce o młodość i zdrowie

Nazywany „eliksirem młodości”, jest ważnym składnikiem wielu kosmetyków mających nam pomagać w walce ze zmarszczkami. Koenzym Q10 to jedna z tych substancji, które dla miłośników młodego wyglądu mają ogromne znaczenie. Warto jednak pamiętać, że koenzym Q10 jest też ważny dla naszego zdrowia, a jego odpowiednia ilość w organizmie to podstawa dla każdego, kto chce zachować dobrą formę na dłużej. Co warto wiedzieć na jego temat?

Jaką rolę pełni koenzym Q10 w naszym organizmie?


Głównym zadaniem tego koenzymu jest dostarczanie energii poszczególnym komórkom naszego organizmu. Koenzym Q10 odgrywa jednocześnie bardzo ważną rolę jako skuteczny przeciwutleniacz, który może nam zapewnić skuteczną ochronę przed wolnymi rodnikami. Dzięki temu chroni on nasze komórki przed uszkodzeniem, a tym, które już zostały uszkodzone, skutecznie pomaga w procesie regeneracji.

Źródła koenzymu Q10


Skąd bierze się koenzym Q10 w naszym organizmie? Pewne ilości tego koenzymu nasz organizm jest w stanie wyprodukować samodzielnie, za co odpowiada wątroba. Jest to jednak zbyt mało, by w pełni pokryć zapotrzebowanie naszego organizmu na tę substancję. Należy też zwrócić uwagę, że im starci jesteśmy, tym mniej koenzymu Q10 wytwarza nasza wątroba. Gdzie szukać tego ważnego dla zdrowia i pięknego wyglądu składnika? W rybach i podrobach, które są jego rewelacyjnym źródłem. Dieta, która ma chronić nasza młodość i wspierać nasze zdrowie, powinna też uwzględnić obecność takich produktów, jak szpinak, brokuły oraz produkty z pełnych ziaren zbóż.

Gdy brakuje koenzymu Q10…


Już pomiędzy 30. a 40. rokiem życia ilość produkowanego przez naszą wątrobę koenzymu Q10 spada w znaczny sposób, co też staje się jedną z głównych przyczyn starzenia się organizmu. Im mniej koenzymu Q10, tym wolniej przebiega proces regeneracji komórek. Skóra staje się z tego powodu słabsza, pojawiają się też pierwsze zmarszczki. Brak tego „eliksiru młodości” oznaczać też może początek wielu problemów ze zdrowiem, by czym na szczególne problemy jest tu narażone nasze serce. Skutkiem zbyt małych ilości koenzymu Q10 w organizmie jest też większe ryzyko rozwoju choroby nowotworowej oraz większe ryzyko pojawienia się cukrzycy. Wszystkie te zagrożenia sprawiają, że warto w porę wprowadzić do swej diety te produkty spożywcze, w których koenzym Q10 pojawia się w większych ilościach. Z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie i przyniesie wiele korzyści.