Co powoduje białaczkę?

Białaczka jest nowotworem krwi. Jest to niekontrolowane i nadmierne namnażanie się w szpiku kostnym nieprawidłowych białych krwinek, które opanowują szpik kostny i uniemożliwiają produkcję pozostałych prawidłowych komórek (płytek krwi i czerwonych krwinek), jednocześnie dokonując inwazji na krew i inne narządy.

Co to jest szpik kostny?

Szpik kostny jest tkanką zbudowaną z mieszaniny komórek w zawiesinie. Tkanka ta nazywana jest szpikiem i znajduje się wewnątrz kości. Szpik kostny zawiera krwiotwórcze komórki macierzyste, które są komórkami macierzystymi, ponieważ dają początek wszystkim dorosłym komórkom krążącym we krwi. Bardzo ważne jest odróżnienie szpiku kostnego od rdzenia kręgowego, czyli przewodu nerwowego, który biegnie w dół od mózgu wewnątrz kręgów.

Kto jest narażony na zachorowanie na białaczkę?

Co roku na chorobę zapada od 60 do 100 osób na milion mieszkańców, z czego ponad połowa to dzieci. Wielu z tych pacjentów ma szansę na uratowanie życia poprzez otrzymanie przeszczepu szpiku kostnego. Warto jednak wiedzieć, że białaczka to choroba, która może wystąpić w każdym wieku. Czy wyleczenie białaczki jest możliwe? Sprawdź!

Jakie są rodzaje białaczek?

Istnieje wiele rodzajów białaczek, w zależności od tego, jak szybko się tworzy i jaki jest postęp choroby. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Białaczka szpikowa: jest to białaczka, która zaczyna się w komórkach macierzystych.
  • Białaczka limfocytowa: rozpoczyna się w komórkach limfoidalnych. Komórki te mogą wytwarzać limfoblasty, które z kolei mogą produkować różne rodzaje białych krwinek.

Co powoduje białaczkę?

Znamy tylko kilka czynników środowiskowych związanych z wystąpieniem białaczki, którymi są:

  • Narażenie na promieniowanie jonizujące, które powstaje po wybuchu bomb atomowych.
  • Narażenie na promieniowanie, które może wydostać się z elektrowni jądrowych.
  •  Wyższą częstość występowania wykryto u osób, które mają do czynienia z niektórymi produktami chemicznymi, takimi jak benzen, choć czynnik ten w żaden sposób nie uzasadnia wszystkich występujących przypadków.
  • Istnieją pewne choroby wrodzone lub dziedziczne, które predysponują do zmian w DNA komórek szpiku kostnego, a tym samym zwiększają ryzyko rozwoju białaczki: zespół Downa, zespół Fanconiego, zespół Noonan i inne.