Kobiece choroby: jakim symptomów nie możemy ignorować?

Kobiece choroby mogą przybierać różne formy. Wielkim zagrożeniem są dla nas infekcje intymne oraz te problemy, których pojawienie się ma związek z nieprawidłową pracą hormonów. By w porę podjąć odpowiednie leczenie, musimy nauczyć się rozpoznawać te objawy, które świadczą o nieprawidłowościach. Co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Problemy związane z miesiączkowaniem


Na zdrowie kobiet istotny wpływ mają hormony, a zaburzenia związane z gospodarką hormonalną przekładają się m. in. na problemy z miesiączkami. Zbyt skąpe lub zbyt obfite, pojawiające się nieregularnie i sprawiające wiele bólu – takie zaburzenia miesiączkowania mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Przyczyną takich problemów może być obecność mięśniaków lub polipów w macicy, często za zaburzenia związane z miesiączką odpowiada endometrioza. Bywa jednak i tak, że na problemy z miesiączkowaniem wpływa…stan zdrowia tarczycy lub tak uciążliwy problem, jak zespół policystycznych jajników.

Upławy


W przypadku infekcji intymnych, oprócz uczucia swędzenia, symptomem najbardziej charakterystycznym stają się upławy. Im wcześniej skonsultujemy ten problem z ginekologiem, tym lepiej dla nas. To problem, który świadczy o zakażeniu dróg rodnych, a zignorowanie go może się okazać poważnym błędem. O jakich problemach ze zdrowiem mogą świadczyć upławy? Jeśli wydzielina z pochwy jest serowata, mamy najprawdopodobniej do czynienia z infekcją grzybiczą. Białoszare zabarwienie oraz charakterystyczny, rybi zapach, to symptom infekcji bakteryjnej, z kolei piana i zielonożółta barwa wydzieliny mogą świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym.

Niepokojące plamienie


Równie niepokojącym problemem, jak upławy, jest plamienie, pojawiające się pomiędzy miesiączkami. Taki sygnał nie może być zignorowany, a im szybciej odwiedzimy lekarza, tym lepiej. Plamienie lub krwawienie pomiędzy miesiączkami może przecież świadczyć o pojawieniu się stanu zapalnego, może być tez jednym z objawów tak groźnych dla naszego życia chorób, jak rak szyjki macicy oraz zmiany nowotworowe w trzonie macicy. W tym przypadku liczy się każdy dzień, a szybkie rozpoczęcie leczenia staje się sprawą wyjątkowo ważną.

Kobiece choroby mogą przybierać różne formy. Choć każda z nich ma swój charakterystyczny przebieg, łączy je wiele. Są uciążliwe oraz groźne, a ich ignorowanie może okazać się poważnym błędem.